Program: Divisions

Materials Chemistry

Division Representative

George Shimizu, University of Calgary

Symposia and Organizers:

MT1 • Gas Capture Materials – joint with IC

Organizer:
G. Shimizu, University of Calgary
Invited Speakers:
Adrien Côté, Xerox Research Corporation Canada
Joseph Hupp, Northwestern University, USA
Susumu Kitagawa, Kyoto University, Japan
Jeff Long, University of California - Berkeley, USA
Abdel Sayari, University of Ottawa
David Sholl, Georgia Institute of Technology, USA
Randall Snurr, Northwestern University, USA
Tom Woo, University of Ottawa
Hongcai (Joe) Zhou, Texas A&M University, USA

MT2 • Molecular Design of Optical, Photonic and Electronic Materials – joint with IN, OR

Organizers:
E. Zysman-Colman, University of Sherbrooke
D.F. Perepichka, McGill University
C. Berlinguette, University of Calgary
Invited Speakers:
Alex Adronov, McMaster University
Peter Bäuerle, Universitaet Ulm, Germany
Thomas Baumgartner, University of Calgary
Timothy Bender, University of Toronto
Stefan Bernhard, Carnegie Mellon University, USA
Neil Branda, Simon Fraser University
Jaclyn Brusso, University of Ottawa
Felix Castellano, Bowling Green University, USA
Yun Chi, National Tsing Hua University, Taiwan
Robin Hicks, University of Victoria
Zac Hudson, Queen's University, CIC Inorganic Division Award for Graduate Work in Inorganic Chemistry winner
Joseph Hupp, Northwestern University, USA
Mario Leclerc, Universite Laval
Gerald Meyer, Johns Hopkins University, USA
Jean-François Morin, Universite Laval
Dwight Seferos, University of Toronto
William Skene, Université de Montréal
Mark Thompson, University of Southern California, USA
Rik Tykwynski, Friedrich-Alexander-Universitaet, Germany
Yue Wang, Jilin University, China
Mike Wolf, University of British Columbia
Fred Wudl, University of California - Santa Barbara, USA
Vivian Yam, University of Hong Kong, Hong Kong
Yue Zhao, Université de Sherbrooke

MT3 • Applied Nanomaterials – joint with BM, PT

Organizers:
D. Cramb University of Calgary
S. Trudel, University of Calgary
Invited Speakers:
Neil Branda, Simon Fraser University
Jillian Buriak, University of Alberta
Daniel Gamelin, University of Washington, USA
Hongbin Li, University of British Columbia
Raimar Loebenberg, University of Alberta
Dongling Ma, INRS
Frank van Veggel, University of Victoria, Award for Excellence in Materials Chemistry

MT4 • Solid State Chemistry – joint with IN

Organizers:
V. Thangadurai, University of Calgary
A. Grosvenor, University of Saskatchewan
Invited Speakers:
Ram Seshadri, University of California - Santa Barbara, USA
John Greedan, McMaster University
Martha Greenblatt, Rutgers University, USA
Mas Subramanian, Oregon State University, USA

MT5 • General

Organizer:
G. Shimizu, University of Calgary

Materials Chemistry Related Symposia

Block Copolymer Fundamentals and Applications – joint with MT

Organizer:
G. Liu, Queen’s University

Chemical Nanopatterning of Surfaces: Fundamentals and Applications – joint with SS

Organizers:
J. Buriak, University of Alberta
K. Harris, NINT

Chemistry and Applications of Carbon Nanotubes, Graphene and Other Nanostructures
– joint with MT

Organizers:
A. Adronov, McMaster University
R. Martel, Université de Montréal
B. Simard, NRC

Computational Methods and Studies in Polymers and Materials by Non-Computational Chemists
– joint with MT

Organizers:
T. Bender, University of Toronto
J. Veinot, University of Alberta

Fuel Cell Materials for Clean Energy Options – joint with PT

Organizer:
V. Birss, University of Calgary

Polymers for Fuel Cells and Batteries – joint with MS

Organizer:
K. Shi, NRC

Responsive Polymer Materials – joint with MS

Organizers:
M. Serpe, University of Alberta
C. Barrett, McGill University

Solar Fuels – joint with IN

Organizers:
C. Berlinguette, University of Calgary
G. Hanan, Université de Montréal

SPONSORS:
PATRON / ELITE